Článek k zamyšlení

Mám pro vás příklad: absolvent základního semináře chce později absolvovat pokročilý stupeň. Není na tom nic neobvyklého. Když však přijde na pokročilý kurz, zjistím bohužel, že jeho praktické i teoretické znalosti neodpovídají tomu, aby se zúčastnil tohoto dalšího (vyššího) kurzu. Navrhuji vždy, že jeho účast bude opakování (nižšího) a zdokonalování s čímž většinou souhlasí. A tím to vše začíná. Následně v krátké době díky internetu zjistím, že tento člověk právě začíná vyučovat(!) bowen masáže či bowen tlakové masáže či něco podobného. Musím říct, že v tento okamžik jsou jeho odborné kvality téměř na nule a o jeho morálních kvalitách si též dovolím spekulovat. Je pravdou, že jestli se to dá nazvat drzostí, hloupostí či nějak jinak, to nechám na vás jako na čtenářích.

Od tohoto okamžiku tento novodobý „lektor“, začíná šířit tuto úžasnou techniku. S jakým asi úspěchem? Jak mnoho je schopen lidem předat a co vše je naučí?

Já osobně, než jsem začal samostatně lektorovat semináře s modifikací této techniky, jsem prošel náročným tréninkem jako asistent a organizátor kurzů pro mého prvního učitele Jocka Ruddocka. V České republice jsem byl jedním z prvních lidí spolu s Mírou Franclem, co se začali bowenovou technikou zabývat, nejen jako absolvent, ale i jako lektor. U J. Ruddocka jsem absolvoval pod jeho vedením více jak 300 hodin jeho seminářů během jeho působení v ČR. Dále jsem přes 500 hodin asistoval Mírovi Franclovi mému druhému učiteli a kamarádovi při lidských, psích a koňských seminářích a pak po jeho odchodu z tohoto světa v roce 2007, jsem pokračoval v samostatné výuce. Mimo to roku 1991 po absolvování masérského kurzu provozuji praxi a věnuji se lidem. Od roku 1996 pak zcela na plný úvazek. Mýma rukama prošlo víc jak 20.000 klientů a to už je nějaká zkušenost. Během roku pořádám cca 5 kurzů lidských a jeden až dva „psí a koňské“. Tohle je moje kvalifikace jako lektora Bowen – B.M.T. – bodové myofasciální techniky. Mimo to pracuji na zlepšení svých schopností vést semináře díky výcviku v koučovacích technikách. Pomocí technik rodinných a systemických konstelací pomáhám lidem s jejich motivací a skrytou motivací (pro pomáhající profese) na mých kurzech Bowen – B.M.T..

Proto pozor na lektory!

Ptejte se jich, u koho se učili (vezměte si kontakt na jejich učitele a žádejte si reference), jakého dosáhli stupně ve výuce, jak dlouho asistovali svému učiteli (většina kvalifikovaných učitelů má svoje webové stránky), jakou mají praxi jako terapeuti, kolik klientů jim projde rukama měsíčně. Pokud dostanete odpověď, která vás neuspokojí, obraťte se na jiného lektora. Nedejte jen na webovou propagaci. Tam je možné napsat cokoliv.

Ptejte se i mě. Za léta působení znám všechny kvalifikované lektory a vím, za kým vás doporučit s nejlepším vědomím a svědomím.

Mám osobní nabídku pro tyto „lektory“. Doučím je vše co umím, jen musí přijít sami. Věřím, že se k nim tato informace dostane a nebudou dělat ostudu této technice. Jde mi hlavně o techniku, aby se dále rozvíjela, tak jak má a díky ní bylo více klientů spokojených.