B. M. T. – Bodová myofasciální technika (Bowen)

Co to je B.M.T. technika?

Bodová myofasciální technika patří mezi holistické metody (tělo je zde vnímáno jako celek). Tato technika byla inspirovaná prací Thomase Bowena. Můžeme ji popsat jako práci s měkkou tkání (svaly, šlachy, fascie). Skládá se ze sérií jednotlivých pohybů přes přesně definované body lidského těla. Jedinečný je právě tento pohyb, kdy terapeut svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo úpon, šlachu speciálním pohybem, poté vyvine tlak a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Tato technika se zabývá nejen kontrakcemi ve svalech, ale i ve svalové fascii. Ta představuje z hlediska fyziologie člověka zcela jedinečnou strukturu. Jedná se o spojitou tkáň, táhnoucí se od hlavy až ke špičkám prstů. Po cestě obepíná každý sval, orgán a svalové vlákno. Fascie se skládá ze dvou vrstev: vnější obsahuje tuk, vnitřní je tenká a pružná. Mezi oběma vrstvami se nacházejí žíly, tepny, lymfatické cévy, prsní žlázy a obličejové svaly. Hluboká fascie obaluje stěnu celého těla, končetin a drží svaly u sebe a dělí je na jednotlivé funkční skupiny. Hluboká fascie umožňuje pohyb svalů. Má podpůrnou a stabilizační funkci a napomáhá udržení rovnováhy. Fascie usnadňuje lymfatický a krevní oběh. Diferenciace hluboké fascie začíná přechodem obalu jednotlivých svalů ve fascii, která obaluje snopce svalových vláken, jež se dále diferencuje na tkáň pronikající dovnitř svalových vláken. Tento systém je plynule napojen na systém šlach, prostřednictvím nichž se svaly upínají na další struktury (kosti, vnitřní orgány). Z toho vyplývá, že pokud kontrakce fascie dokážou produkovat dysfunkce dalších struktur (orgánů, kloubů, atd.), může uvolnění takové kontrakce pomocí BMT vést k obnovení funkčnosti příslušné struktury.

Uvolněním nejrůznějších omezení a kontrakcí v rámci myofasciální struktury pomocí BMT dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže či vodivosti nervových vzruchů. Kromě toho často dochází k vylepšení funkce vnitřních orgánů (somatoviscerální reflexní vazba). Myslí se tím stavy, kdy myofasciální kontrakce přímo způsobují viscerální symptomy (tachykardie, průjmy, zvracení, anginu pectoris, poruchy menstruace apod.). Ze základního principu fungování BMT vyplývá, že se nesoustředíme na uvolňování kontrakcí v jednom konkrétním svalu, ale pracujeme s celými oblastmi těla (kvadranty), popřípadě s celým tělem. Tento přístup vede k uvolnění na několika úrovních těla povrchových i vnitřních, a k přímému nebo nepřímému ovlivnění vnitřních orgánů.

Naše přímá linie učitelů práce Thomase Bowena:

Osvald Rentsch – Jock Ruddock – Jiří Beran – Martina Beranová

Autoři techniky B.M.T.

Autoři této techniky jsou dlouholetými praktiky v oblasti holistického přístupu k lidem. Po absolvování kurzů Bowenovy techniky, kde jedním z jejich učitelů byl i Jock Ruddock začali využívat svých dlouholetých zkušeností z práce s lidmi z oblasti masáží, práce s energiemi, regresními terapiemi, kineziologií, reflexními terapiemi, akupresurou, meditacemi a vznikla nová velmi účinná technika BMT – bodová myofasciální technika.

Jiří Beran

dlouholetý praktik v oblasti klasických masáží, reflexních terapií, bowen techniky…

Reiki učitel od roku 1996. Od roku 2000 se intenzivně věnuje vzniku BMT.

Miroslav Francl († 2007)

dlouholetý praktik v oblasti klasických masáží, reiki, bowen techniky, jak na lidech, tak na zvířatech od roku 1998.

Lektoři B. M. T. (Bowen)

Jiří Beran – lektor, od roku 2003 pořádá kurzy v celé ČR.

Martina Beranová, CertCAAPR – asistentka lektora od roku 2012, od roku 2019 lektorka se specializací na zvířata.

Kurzy B. M. T. (Bowen) pro lidi

Základní: jedná se o 3 denní kurz, ve kterém se vyučují základy této techniky, speciální procedury k harmonizaci těla. Dále některé procedury v oblasti např. ramene a paže. Tento kurz je hlavně zaměřen na získání praktických zkušeností. Také je odrazovým můstkem pro speciální kurzy na zvířata.

Pokročilý: 3 denní kurz, ve kterém provádíme tzv. navazující ošetření, více specializované na jednotlivé tělesné partie. Dále některé procedury v oblasti např. kolena, lýtka a kotníku.

Profesionální: 2 denní kurz pro profesionální terapeuty nebo nadšence, kde se naučíte i nové postupy a vychytávky.

Tyto kurzy jsou pro lidi a na lidech.

Indikace

bolesti zad, astma, artritida, syndrom karpálního tunelu, chronický únavový syndrom, kolika, trávicí potíže, neplodnost, lymfatické uzliny a cesty, ztuhlé rameno, bolesti kolen a achilovky, migrény, skolióza, zánět sedacího nervu, disharmonie kyčlí, tenisový loket, sportovní úrazy…

Ošetření zvířat technikou B. M. T. (Bowen)

Ze základního principu fungování B.M.T. vyplývá, že se nesoustředíme na uvolňování kontrakcí v jednom konkrétním svalu, ale pracujeme s celými oblastmi těla (kvadranty), popřípadě s celým tělem. Tento přístup vede k uvolnění na několika úrovních těla povrchových i vnitřních, a k přímému nebo nepřímému ovlivnění vnitřních orgánů, takže dochází k celkovému zlepšení zdravotního stavu zvířete.

Uvolněním nejrůznějších omezení a kontrakcí v rámci myofasciální struktury pomocí B.M.T. dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže či vodivosti nervových vzruchů. Kromě toho často dochází k vylepšení funkce vnitřních orgánů (somatoviscerální reflexní vazba). Myslí se tím stavy, kdy myofasciální kontrakce přímo způsobují viscerální symptomy (tachykardie, průjmy, koliky, poruchy peristaltiky, apod.).

Může pomoci při: kulhání, špatném chození, přetížení svalového aparátu, při zánětech kloubů, měkkých tkání (svalů), bolestech zad, kyčlí, rehabilitaci po úrazech, operacích, po sportovních výkonech. Pro regeneraci starších jedinců. Prevence sportovních i mladých zvířat. Podpůrná léčba u akutních i chronických stavů. Při kašlání, zánětech ledvin, pomalé peristaltice střev atd. Má také výrazný vliv na psychiku a celkovou pohodu zvířete. U koní také pomáhá při ataxii a odstraňování následků špatného sedla.

Speciální kurzy B. M. T. (Bowen) pro zvířata (koně a psy)

Pro psy: jedná se o dvoudenní kurz, ve kterém se vyučují základy ošetření psa. Plus pokročilé ošetření konkrétních oblastí. Každý účastník má s sebou vlastního psa, maximálně dva. Na tomto semináři je již nutnost umět základní pohyby, práci s prsty i tělem a znát myšlenku této techniky.

Pro koně: jedná se o dvoudenní kurz, ve kterém se vyučují základy ošetření koně. Plus pokročilé ošetření konkrétních oblastí. K výuce není potřeba vlastní kůň. Na tomto semináři je již nutnost umět základní pohyby, práci s prsty i tělem a znát myšlenku této techniky.

Tyto speciální semináře se vypisují zhruba 2-3x do roka. Podmínkou těchto seminářů je absolvovat základní kurz (na lidech). Termíny základních kurzů jsou pořádány s dostatečným předstihem, aby na ně bez problémů navazovaly speciální semináře pro zvířata. Termíny jsou vždy vypsány i v detailu semináře.

Více informací najdete v článku Naše kurzy B.M.T. (Bowen) pro zvířata – pro psy a koně.